а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропере

проперат; пропери, проперете; проправ, пропраа; пропрал; пропран; (ќе) проперев, (ќе) пропереа; (ќе) проперел; проперен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34627
Испере малку, набрзина.
Англиски: wash
Примери:
Пропра некои алишта, направи ручек и домаќинот се врати.
Изведенки
1. проперува несв.
проперуваат
2. пропрерување ср.
глаг. им.