а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропелтечи

пропелтечат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25593
1. Почне да пелтечи.
Англиски: stutter, stammer
2. Несигурно, одвај чујно прозборува.
Англиски: stumble
Примери:
Ја спушти главата и пропелтечи нешто.
Изведенки
1. пропелтечува несв.
пропелтечуваат
2. пропелтечување ср.
глаг. им.