а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропедевтика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42721
Вовед во некоја наука; подготвителна обука.
Англиски: propaedeutics
Употреба: Образование
Примери:
Медицинска пропедевтика.