а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропати

пропатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35836
Помине низ страдања, неволји.
Англиски: suffer
Примери:
Тој пропатил многу низ животот.
Што се сум пропатила подобро да не знаете.