а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропагира

пропагираат; пропагирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 10608
Изврши, врши, шири пропаганда.
Англиски: propagate
Примери:
Тој пропагира здрава исхрана.
Изведенки
пропагирање ср.
глаг. им.