а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропагатор

мн. пропагатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што пропагира нешто; поборник за некаква идеја.
Англиски: preacher
Примери:
Културен пропагатор.
Пропагатор на напредни идеи.
Изведенки
1. пропагаторка ж.
мн. пропагаторки
2. пропагаторски прид.
пропагаторскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи