а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропагандист

мн. пропагандисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18925
Тој што се занимава со пропаганда како дејност.
Англиски: propagandist
Употреба: Политика
Примери:
Водечки пропагандист.
Тој не е писател туку обичен пропагандист.
Изведенки
пропагандистка ж.
мн. пропагандистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК