а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропаганда

мн. пропаганди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1781
Систематско ширење на идеи, учења и ставови преку медиумите со цел да се влијае врз јавното мнение.
Англиски: propaganda Албански: propagandë
Примери:
Политичка, идеолошка, културна, економска пропаганда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК