а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проод

мн. прооди
Вид збор: Именка, машки род
Тесно место каде што сепак може да се помине.
Англиски: passage
Примери:
Мораше да врти околу, напред немаше проод.
Меѓу двете куќи имаше тесен проод.