а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прооди

проодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20173
1. За дете - научи да оди, почне да оди.
Англиски: walk Албански: filloj të ecë, merr këmbët
Примери:
И двете дечиља проодеа пред годината.
2. Почне да прави нешто, се најде во тешка состојба.
Албански: gjendje e rëndë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Проодеа гладни и голи.
3. Помине пешки голем простор.
Англиски: tramp Албански: ecë në këmbë
Примери:
Ја проодеа планината.
Изведенки
1. проодува несв.
проодуваат
2. проодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК