а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прооден

проодни
Вид збор: Придавка
Ранг: 19222
Што овозможува да се оди, да се помине.
Англиски: passable
Примери:
Прооден терен.
Прооден пат.
Местото е рамно и проодно.
Изведенки
проодност ж.
Пример: Проодноста на патиштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК