а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проникнат

проникнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 14270
1. (глаг. прид.) проникне
Англиски: penetrated
2. Целосно, длабоко обземен од нешто (мисла, чувство).
Англиски: filled
Примери:
Проникната од љубовни чувства.
Изведенки
проникнатост ж.
Својство на тој што е проникнат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК