а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прониклив

проникливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13144
Што може да проникне во суштината на нешто, да сфати, да согледа, да предвиди.
Англиски: penetrating
Примери:
прониклив ум
прониклив поглед
Изведенки
1. проникливо прил.
паметно
2. проникливост ж.
интелигенција