а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прониже

пронижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прободе, убие со остар предмет или куршум.
Албански: therr, thikë, shoshit
Примери:
Прободе, убие со остар предмет или куршум.
2. За звук - пробие.
Албански: depërtoj
Примери:
Хеликоптеров ми ги пронижа ушите.
Изведенки
1. пронижува несв.
пронижуваат
2. пронижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи