а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пронесе

пронесат; пронеси, пронесете; пронесов, пронесоа; пронесол, пронесле, пронел; (ќе) пронесев, (ќе) пронесеа; (ќе) пронесел; пронесен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17689
1. Однесе низ нешто.
Англиски: carry Албански: mbart, shpie
Примери:
Неколку силни момчиња ја пронесоа машината на раце низ тесните улици.
Го пронесе на раце детето низ селото.
2. Прошири, разнесе глас.
Англиски: spread Албански: përhapet, zgjërohet
Примери:
Сите телевизии ја пронесоа веста за големиот шумски пожар.
3. (се пронесе) Се прошири, се разнесе глас.
Англиски: spread Албански: përhapet, zgjërohet
Примери:
Се пронесе глас дека печалбарите стасале.
Радосната вест се пронесе низ градот.
4. (само 3. л.) За птици - почне да несе јајца.
Англиски: lay Албански: bën vezë
Примери:
Кокошките пронесоа јајца.
Изведенки
1. пронесува несв.
пронесуваат
2. пронесување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК