а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проневерувач

мн. проневерувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45341
Тој што извршил проневера.
Англиски: embezzler
Употреба: Правда
Примери:
Проневерувачот е притворен.
Излезе дека тој е најголемиот проневерувач и криминалец.
Изведенки
проневерувачка ж.
мн. проневерувачки