а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пронајде

пронајдат; пронајди, пронајдете; пронајдов, пронајдоа; пронашол, пронашла; пронајдев, пронајдеа, пронајдел; пронајден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 913
1. Открие, најде нешто што го немало дотогаш.
Англиски: invent Албански: gjej, shpik
Примери:
Група научници пронашле нов лек за оваа болест.
2. Со барање најде нешто што е загубено.
Англиски: discover Албански: gjej
Примери:
Заради клучот целата куќа ја пребарав, ама на крајот го пронајдов.
Археолозите пронашле златна маска.
Изведенки
1. пронајдува несв.
пронајдуваат
2. пронајдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК