а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пронаоѓач

мн. пронаоѓачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17272
Тој што пронашол нешто ново што не постоело дотогаш.
Англиски: inventor
Употреба: Технологија
Примери:
Неговиот пронајдок го направи светски познат пронаоѓач.
Изведенки
1. пронаоѓачки прид.
пронаоѓачкиот
2. пронаоѓаштво ср.
Пример: Тој уште од дете се занимава со пронаоѓаштво.