а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промушне

(се) промушнат, промушни, промушнете; промушнав, промушнаа; промушнал; промушнат; промушнев, промушнеа; промушнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39160
се провлече, се провре
Примери:
Успеа да се промушне низ отворениот прозорец, а никој да не го сети.
Изведенки
промушнува несв.
(се) промушнуваат