а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промушка

(се) промушкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да се мушка.
Примери:
Се промушка меѓу грмушките, но обетката не ја најде.
2. Се мушка кратко време.
Примери:
Стана, се промушка низ куќи и пак си легна.
Изведенки
промушкува несв.
(се) промушкуваат