а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промени

променат, променам; променија; променил; (ќе) променел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2097
1. Направи да стане поинакво, измени.
Англиски: change Албански: ndryshon
Примери:
По она што го преживеа, го промени сфаќањето за животот.
2. Замени, смени едно со друго.
Англиски: change Албански: ndërroj
Примери:
Тие го променија местото на живеење.
3. Облече нова, убава облека.
Англиски: change Албански: mbath të re
Примери:
Девојчињата ги променија во празнични алишта.
4. (се промени) Стане поинаков, се измени.
Англиски: change Албански: ndryshoj
Примери:
Откако се врати, тој сосема се промени.
5. (се промени) Се облече во нова, убава облека.
Англиски: change Албански: ndryshoj
Примери:
Се промени и излезе.
Изведенки
1. променува несв.
(се) променуваат
2. променување ср.
глаг. им.