а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промеле

промелат; промели, промелете; промлев, промлеа; промлел; промлен; (ќе) промелев, (ќе) промелеа; (ќе) промелел; промелен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да меле за првпат или по определен прекин.
Англиски: grind Албански: bluaj, grij
Примери:
Воденицата повторно промеле.
2. Сомеле нешто во мала мера, набрзина.
Англиски: grind Албански: bluaj, grij shpejt
Примери:
Промеле малку кафе на рачната мелница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК