а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промаши

промашат; промашила; промашен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9253
Не погоди, утне, пропушти.
Англиски: miss Српски: промашити
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Мал авион ја промаши пистата на скопскиот аеродром.
Изведенки
1. промашува несв.
промашуваат
2. промашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК