а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролетоска

Вид збор: Прилог
Ранг: 32389
1. Оваа, годишнава пролет што измина.
Примери:
Пролетоска реката многу надојде.
2. Идната пролет.
Употреба: Ретко
Примери:
Ќе одиме, здравје, пролетоска.