а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролета

пролетаат; пролетал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11511
1. Помине со летање.
Англиски: fly over Албански: fluturoj
Примери:
Една пеперутка пролета во градината.
Меѓу дрвјата пролета був.
2. Брзо помине при движење.
Англиски: pass Албански: shpejtë
Примери:
Како стрела пролета некаков автомобил.
Моторот пролета покрај нив.
3. За мисла - брзо помине.
Англиски: fly over Албански: kaloj shpejtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му прелетаа секакви мисли во главата.
4. За време - брзо помине.
Англиски: fly over Албански: koha kaloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пролета годината.
5. Почне да лета, летне за прв пат.
Англиски: start flying Албански: fluturoj
Примери:
Малите ластовички сѐ уште не пролетале.
Изведенки
1. пролетува несв.
пролетуваат
2. пролетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК