а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролетаризира

пролетаризираат; пролетаризирал; пролетаризиран; пролетаризирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи од некого во пролетер.
Англиски: proletarianize
Употреба: Економија
2. (се пролетаризира) Се претвори во, стане пролетер.
Англиски: proletarianize
Употреба: Економија
Изведенки
пролетаризирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК