а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролее

пролеат; пролеј, пролејте; пролеав, пролеаја; пролеал; пролеан; (ќе) пролеев, (ќе) пролееја; (ќе) пролеел; пролеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10133
1. истури
Англиски: spill Албански: derdh
2. Силно обилно истече.
Англиски: spill Албански: derdh
Примери:
Реката пролеа.
3. (се пролее) се излее
Англиски: spill Албански: derdhet
Примери:
Водата се пролеа од кофите.
Изрази
Пролее крв - предизвика крвопролевање, убие некого.
Крвта си ја пролеа - си го даде животот.
Пролее солзи - заплаче, се расплаче.
Изведенки
1. пролева несв.
(се) пролеваат
2. пролевање ср.
глаг. им.