а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролази

пролазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да лази.
Англиски: crawl Албански: fillon të zvarritet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
На неколку месеци пролази бебето.
2. Лази кратко време.
Англиски: crawl Албански: zvarritet pak
Примери:
Го пролази мува по лицето и го разбуди.
3. Предизвика краткотрајно чувство на скокоткање на кожата.
Англиски: crawl Албански: kaploj
Примери:
Морници ме пролазија по снагата.
Изведенки
1. пролазува несв.
пролазуваат
2. пролазување ср.
глаг. им.