а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проколне

проколнат
Вид збор: Глагол, свршен
Фрли клетва некому или на нешто.
Англиски: damn
Примери:
Тој ги проколна своите како најголем душман.
Го проколна денот кога се родил.
Изведенки
1. проколнува несв.
проколнуваат
2. проколнување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи