а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокоби

прокобат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Претскаже несреќа, зло.
Англиски: damn Албански: mallkoj, ndjell zi, nem
2. Насети, навести некакво зло, несреќа.
Англиски: have a premonition Албански: ndjell zi, mallkoj, nem
Изведенки
1. прокобува несв.
прокобуваат
2. прокобување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи