а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокнижи

прокнижат
Вид збор: Глагол, свршен
Внесе, заведе во трговски или касови книги.
Англиски: book Албански: shënoj, regjistroj
Употреба: Економија
Примери:
Ги прокнижи последните исплати и ја затвори благајната.
Изведенки
1. прокнижува несв.
прокнижуваат
2. прокнижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи