а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проклет

проклети
Вид збор: Придавка
1. Што предизвикува омраза.
Англиски: damn
Примери:
Проклета војна.
Проклета болница.
Проклето место.
2. Што има злобен, пакосен карактер.
Англиски: evil
Примери:
Проклет човек.
Проклета жена.
Имаше проклет нарав кога ќе се налутеше.
Изрази
Проклет да (сум, си, е) - во клетви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи