а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проклетија

мн. проклетии
Вид збор: Именка, женски род
1. проклетство
Англиски: damnation Албански: mallkim
2. злоба, пакост
Англиски: evil Албански: e keqe, mëkat
Примери:
Имаше некаква проклетија во неа.
Проклетии имаше собрано во својата душа.
3. Многу лош, многу зол човек.
Англиски: villain Албански: njeri i lig, i keq
Примери:
Чувај се од него, тој е проклетија.
Изведенки
проклетилак м.
мн. проклетилаци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи