а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокламира

прокламираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Извести, известува, објави, објавува со прокламација.
Англиски: proclaim Албански: proklamoj
Примери:
Ја прокламира новата програма на организацијата.
2. Јавно застапи, застапува став, мислење, идеја.
Англиски: proclaim Албански: proklamoj
Примери:
Прокламира слобода на мислењето.
Прокламираше нови принципи и ги спроведуваше на дело.
Изведенки
прокламирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи