а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокламација

мн. прокламации
Вид збор: Именка, женски род
Свечено јавно известување за нешто што има општо значење.
Англиски: proclamation
Примери:
Прокламација за независност.
Затоа тие прокламации еднакво треба да важат насекаде.
Поетска прокламација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи