а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокисне

прокиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Се наводени од дожд, пропушти вода.
Англиски: soak
Примери:
Пресоблечи се, ти прокиснала облеката.
Таванот прокиснал.
Изведенки
1. прокиснува несв.
прокиснуваат
2. прокиснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи