а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокине

прокинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи дупка со кинење.
Албански: gris, shkyej
Примери:
Ги прокинал чорапите кај палецот.
2. (се прокине) се раскине
Англиски: tear off Албански: shkyhet, griset, çjerret
Примери:
Се прокина кошулата од толку перење.
Панталоните се прокинаа по рабовите.
Изведенки
1. прокинува несв.
(се) прокинуваат
2. прокинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи