а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокељ

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
На стебло, во вид на мали топчиња, израснати јадливи пупки.
Латински: Brassica oleracea Англиски: Brussels sprouts
Употреба: Ботаника
Примери:
Прокељот е зеленчук од фамилијата на зелките, кој по својот изглед потсетува на минијатурна главица зелка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи