а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокапе

прокапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да капе.
Англиски: drip Албански: pikon
Примери:
Снегот почна да се топи, прокапаа стреите.
Таванот прокапе.
2. Капе кратко време.
Англиски: drip Албански: pikon
Примери:
Прокапи чешмата, па сопре самата од себе.
3. Врне малку во ситни капки.
Англиски: drizzle Албански: pikon, rigon
Употреба: Безлично
Примери:
Прокапа, ама не освежи.
4. Заплаче, пушти солзи.
Англиски: cry Албански: loton, qanë
Примери:
Ѝ прокапаа неколку солзи низ лицето.
Изведенки
1. прокапува несв.
прокапуваат
2. прокапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи