а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

произлезе

произлезат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потекне од некого, од нешто.
Англиски: originate Албански: buron, rrjedhë
Примери:
Тој произлезе од стара градска фамилија.
Иницијативата произлегла во јуни минатата година
2. Резултира од нешто.
Англиски: result Албански: rezulton
Примери:
Се произлезе од едно мало недоразбирање.
3. Се наложи како заклучок врз основа на некој факт.
Англиски: conclude Албански: konkludon
Примери:
Од сето тоа произлезе дека ситуацијата тешко ќе се реши.
Изведенки
1. произлегува несв.
произлегуваат
2. произлегување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи