а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

производство

(едн.) производството
Вид збор: Именка, среден род
1. Организиран процес при којшто се добиваат резултати од човечкиот труд.
Англиски: production Албански: prodhim
Употреба: Економија
Примери:
раноградинарско производство
2. изработување, изготвување
Англиски: production Албански: prodhim
Примери:
домашно производство
производство на храна
3. Одделна гранка во земјоделството, индустријата.
Англиски: production Албански: prodhim
Употреба: Економија
Примери:
производство на метали
текстилно производство
градинарско производство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи