а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

производствен

производствени
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на производство.
Англиски: production Албански: prodhues
Употреба: Економија
Примери:
производствена вредност
производствени трошоци
производствен план
производствени односи
2. Што се занимава со производство.
Англиски: production Албански: prodhues
Употреба: Економија
Примери:
производствена компанија
производствена фирма
FlexiMac
 менување на македонски глаголи