а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

производност

(едн.) производноста
Вид збор: Именка, женски род
Способност, капацитет за произведување.
Англиски: productivity Албански: produktivitet
Употреба: Економија
Примери:
Производност на трудот.
Висока производност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи