а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

производител

прозиводители
Вид збор: Именка, машки род
1. Физичко лице што произведува.
Англиски: manufacturer Албански: prodhues
Примери:
Сточарски производител.
2. Правно лице што произведува.
Англиски: producer Албански: prodhues
Примери:
Производители на млеко.
Изведенки
производителка ж.
мн. производителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи