а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

производен

производни
Вид збор: Придавка
Што произведува, што се однесува на произведување.
Англиски: production Албански: prodhues
Употреба: Економија
Примери:
производна површина
производни сили
производен труд
производен реон
FlexiMac
 менување на македонски глаголи