а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

произведувач

мн. произведувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што произведува.
Англиски: producer Албански: prodhues
Употреба: Економија
Изведенки
произведувачка ж.
мн. произведувачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи