а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проигра

проиграат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да игра, да танцува, заигра првпат.
Англиски: dance Албански: filloj të vallzoj
Примери:
Девојчето беше срамежливо, но сепак проигра.
2. Изгуби во обложување.
Англиски: gamble Албански: humbas kumar
Примери:
Тој го проигра целиот имот.
3. Изгуби, се лиши од нешто, не искористи нешто.
Англиски: lose Албански: humbas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги проигра можностите.
Си ја проигра среќата.
Изведенки
1. проигрува несв.
проигруваат
2. проигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи