а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прозрачен

прозрачни
Вид збор: Придавка
Низ кој може да се гледа; низ кој пробива светлина.
Англиски: transparent
FlexiMac
 менување на македонски глаголи