а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прозове

прозоват
Вид збор: Глагол, свршен
Повика, извика по име лице од некаков собир, состав (во училиште, во војска).
Англиски: roll call
Примери:
Наставникот по математика денес прозва тројца ученици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи