а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прозив

мн. прозиви
Вид збор: Именка, машки род
Повикување, извикување по име лица во некаков собир, состав (во училиште, во војска).
Англиски: roll call
Примери:
На прозивот сите беа таму.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи